Antika Eşya ve Tarihi Eser Restorasyonu

Restorasyon kelimesini duyduğumuzda aklımıza hemen büyük ve ihtişamlı evler, köprüler, camiler veya diğer önemli yapılar gelir. Bu yapıların eskimiş ancak çok tarihi nitelikler taşıyan ve teknik açıdan çok başarılı çalışmalar olmaları sebebiyle bir kısmı müze olarak yeni nesillere öğretide kullanılmakta bazıları ise tarihi dokusunu koruyarak halen insanlara hizmet verebilmektedir. Bu amaçla yapılan restorasyonlar insanların dikkatini günlük hayatımızda çoğu kez çekse de restorasyon işlerini sadece bu yapılar üzerinden değerlendirmek gerçeği yansıtmaz.

Büyük yapılardan ziyade yine tarihi niteliğe sahip eski eşyalar, ev eşyaları, savaş malzemeleri, küçük aletler veya cihazlar, süs malzemeleri, değerli eşyalar veya bunların birleşmelerinden meydana gelen küçük sistemler de restorasyon işlemlerinin konuları arasındadır. Buna göre sadece 200 yıl öncesinden günümüze gelen bir evin restore edilerek canlı kültürümüze hazırlanmasının yanında o evin içerisinde bulunmuş bir işlemeli masa veya bahçesindeki bir taştan yapılmış saksının da değeri en az bu yapı kadar fazladır. Bu yüzden bu malzemelere de gereken önem verilerek tarihi eser veya antika değeri taşıyan her malzeme için gerekli bakım ve tadilat faaliyeti yapılmalıdır.

Bugün birçok müzede özellikle kendi tarihimizle ilgili önemli kişilerin veya mekanların eşyalarının bulunmasına karşın, bunun yanında herhangi bir tarihi özelliğe sahip olmadan yıllar yılı değerini koruyabilmiş ve antika değeri kazanmış malzemeler bulunmaktadır. Bu tür malzemeler genellikle demir, bakır gibi uzun yıllar kendini koruyabilen maddelerden olduğu gibi çok iyi şekilde bakımı yapılmakla birlikte maddi değeri de diğerlerinden daha fazla olan ahşaptan da olabilmektedir. Kendine has bölgelerde çeşitli antikacılardan edinebileceğiniz bu tür eşyaları satın alarak kendiniz restorasyonunu yapabileceğiniz gibi bu işi yapan kişilere veya firmalara bu edindiğiniz eşyaları götürerek istediğiniz detaylara göre yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu tür restorasyon işlemlerinde genellikle boya işleri, gomalak cilası, tutkal ile yapıştırma, zararlı canlılara karşı ilaçlama, zımparalama veya birleştirme işlemleri yapılmaktadır.

Bağımsız nitelikteki antika eşyalardan farklı olarak önemli mekanlarda veya önemli kişilerin elinde bulunan antika ve tarihi eserlerin restorasyonları da genellikle yine devlet tarafından kayıt altında bulunuyorlar ise ya ilgili kurumlarca yapılır ya da çeşitli izinlere ve kurallara tabiidir. Buna göre genellikle çeşitli müzelerde sergilenen bu nitelikteki eserler bazen çeşitli müzayedelerde yardım amacıyla da satılmaktadırlar.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s