Tarihi Eser Mekan Restorasyonu

Restorasyon konusu bir çok kişiye tek bir kavrammış gibi gelse de kendi içinde çok farklı çeşitleri olduğunu söylememiz gerekir. Buna göre her tarihi özellik taşıyan veya eski haldeki bir binanın restore edilmesi, restorasyon kuralları, şartları vb. değişebileceği gibi eski haldeki basit bir bina ile zamanında çok önemli kişilerin yaşadığı veya tarihi bir olaya ev sahipliği yapmış bir mekanın aynı sınıfta değerlendirilmemesi gereklidir. Bu amaçla diğer ülkelerde olduğu gibi tarihi eser niteliğine sahip binaların araştırılması geniş çaplı tarihsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan tespitler neticesinde yapılmaktadır ve buna göre bu alanda görev yapan çeşitli kurum, kuruluş veya dernekler ile bu binaların tarihsel ve teknik nitelik hesaplamaları yapılarak gerekli izinler ve destekler çerçevesinde restorasyonu yapılarak tarihimizin değerli mekanları sadece fotoğraflardan ibaret kalmayarak canlı bir şekilde hizmete kazandırılır.

Tarih konusunda çok zengin bir ülke olan Türkiye’de sadece bulunduğumuz Anadolu coğrafyası içerisinde değil, bugün sınırlarımız dışında kalan balkanlar gibi bölgelerde dahi bir çok günümüze uzanmış tarihi yapıların restorasyonu konusunda çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Bununla birlikte sadece ülkemiz geçmişi açısından değil geçmiş dönemlerde Anadolu’da bulunan medeniyetlerden de günümüze uzanmış bir çok yapı olduğunu da düşünürsek bugün restore edilerek günümüz halkına sunulmuş tarihi yapıların halen kısıtlı olduğunu ve bu konuda hovarda davranıldığını söylemek güç olmamaktadır. Bu durumun bugünden itibaren olduğunca değiştirilebilmesi için özellikle tarihi eser niteliği taşıyan evlerin restorasyonun daha çok ve kapsamlı bilgiler ışığında yapılması gerekmektedir.

Tarihi eser ev restorasyonunda işleyişe göz atacak olursak bugün genellikle restorasyonu yapılan tarihi eser evler 2.derecede tarihi eser statüsündedir. 1.derecede tarihi eser statüsündeki evlerin bugüne kadar restore edildiğini veya yıkıldığını düşünürsek bugün bu alanda yapılacak restorasyon faaliyetleri genellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan kültür, tabiat varlıkları veya tarihi eserler müdürlükleri desteğiyle yapılır. Ancak genellikle bu isteklerin Kültür Bakanlığı’na ulaşabilmesi için bu alanda sürekli çalışmalar yapan mimarlar odaları, tarihi eser dernekleri veya yerel belediyelerin girişimler yapmaları gerekmektedir. Günümüzde ekonomik gücü yeten birçok belediye de kendi sınırlarındaki bu tarz restorasyon işlerini özkaynakları ile yapabilmektedir. Bunun yanında kişisel veya küçük katılımlı özel girişim grupları da bazı bu tarz binalar için restorasyon faaliyeti girişimleri yapabilirler. bu binaların tarihi eser olmaları sebebiyle izinsiz müdahaleye uygun olmamaları sonucu belediye veya imar müdürlükleri kanallarıyla gerekli kültür daireleri ile irtibata geçilerek gerekli izinlerin alınması sağlanır.

İzin süreci sonunda yapılacak restorasyonun planı, kullanılacak malzemeler gibi detaylar iş öncesi kontrol amaçlı istenebilir. Daha sonra bu planlar onaylandığı takdirde restorasyon işlemler başlatılır. Binanın taşıma yapıları sağlam ise restorasyon işlemi küçük detay işlemlerle bitirilmeye çalışılır ancak daha kapsamlı bir inşaat gerekiyorsa tarihi dokunun bozulmaması öncelikli hedef haline gelir. Burada eğer bina müze haline getirilecekse ya da halkın ziyaretine açılacaksa buna yönelik önlemlerin alınması gerekir, tarih adına önemli işlemlerin yapıldığı yerler veya binada yaşayan önemli kişiler özel şekillerde belirtilebilir ve bu konularda ev içine bilgi yazıları veya görseller konulabilir. Yapı işleri sonrası estetik açıdan hoş görünümü sağlayan faaliyetler sonrasında tarihi eser niteliğine sahip ev gerekli resmi kaynaklardan yapılan kontroller ile birlikte açılır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s